עלות מפקח בנייה מטעם הדיירים בהתחדשות עירונית או חיזוקי מבנה

אבי פולסקי מפקח מטעם הדיירים

אם אתם בעלי בית או מנהלי נכסים שעתידים לממש את החלום ולהתחדש בדירה משופרת או חדשה כחלק מתוכנית התחדשות עירונית או תמ"א 38, ייתכן שאתם תוהים כמה יעלה פיקוח בנייה מטעם הדיירים, בעלי הנכסים ומי עתיד לשלם את שכרו של המפקח בנייה?.

התשובה היא שזה תלוי בהסכם שעורך הדין סגר אל מול היזם, סוג הבדיקה ובגודל הפרויקט.

כאשר מדובר בהתחדשות עירונית או חיזוק מבנים (תמ א 38), הדיירים צריכים ליווי מלא של מפקח בניה שידווח וידאג לבקרה בשטח וישמור על האינטרסים שלכם. אבל כמה זה עולה?

עלות פיקוח הבנייה מטעם הדיירים בפרויקטים מסוג תמא 38, פינוי בינוי, התחדשות עירונית הינה 0 עבורכם, בעלי הנכסים. העלות משולמת על ידי היזם והוא זה שמשלם עבור שירותי המפקח מטעם הדיירים.

עלות מפקח בניה מטעם הדיירים לפרוייקטים של התחדשות עירונות או חיזוקי מבנה תלויה בעיקר בסוג הפרויקט, האם מדובר בהריסה ובניה מחדש של מתחם הכולל 20 בניינים של 36 קומות כל אחד או מדובר בבניין בודד של 6 דיירים. האם מחזקים מבנה קטן יחיד של 4 דיירים או בניין רכבת של 40 משפחות. החשיבות באבחון גודל הפרויקט וחישוב מדויק של עלות המפקח יכולה להתבצעה רק על ידי הבנת המספרים בשטח, גודל ורוחב והיקף הבנייה, כמות הדיירים והמשפחות ועוד'.. לאחר הצגת התוכניות הראשונות על מפקח הבנייה להגיש את הצעת המחיר עם עלות מפקח בנייה מוסמך ומקצועי ליזם. לאחר אישור הצעת המחיר המחיר על ידי היזם, המפקח מתחיל בעבודתו בשטח ובעבודה מול הדיירים.

לגבי המספרים, לדוגמה, אם אתם מבצעים פרויקט פינוי או בדיקת הסכם סיוע ותחזוקה לדייר (תמ"א), התשלום יכול לנוע בין 6000-8000 ש"ח לחודש בתוספת מע"מ על פי חוק. אגרה זו מכסה עד שתי כניסות ו-12 דירות קיימות.

בנוסף לתשלום זה, ייתכנו גם עמלות נוספות עבור כל תיקון או עדכון שיש לבצע על מנת לעבור את הבדיקה. חשוב לקחת בחשבון את העלויות הללו בתקציב היזם שלך בעת תכנון בדיקה.

כמו כן, חשוב לציין שבערים שונות יש תקנות שונות לגבי בדיקות ואגרות. חשוב לחקור את החוקים והתקנות הספציפיים באזור שלכם לפני תחילת כל סוג של תהליך בדיקת היתכנות של פרויקט התחדשות עירונות או תמ"א 38, כך שתוכלו לתכנן בהתאם ולקצוב כראוי עבור כל העמלות הנלוות.

ככלל, חשוב לקחת בחשבון את כל הגורמים בעת קביעת עלות העסקת מפקח בניה להתחדשות עירונית או חיזוק מבנים מטעם הדיירים ולהבין שאכן היזם מכיר וישא בעלות מפקח בנייה החודשית הזו ומקבל את המחויבות לעבודה ישירה מול אותו מפקח בניה והדיירים.

לשאלות נוספות בתחום פיקוח התחדשות עירונות מטעם הדיירים, אתם מוזמנים לבקר בעמוד שאלות ותשובות באתר INSPECT בקישור כאן.

ליצירת קשר על מפקח מקצועי ומוסמך מטעם הדיירים, השאירו פרטים ונציג מטעם המרכז הארצי לפיקוח בנייה מטעם הדיירים ייצור אתכם קשר.

שתפו את המאמר:

מאמרים אחרונים

השאירו פרטים ומפקח יחזור אליכם