Construction Inspector

מפקח להתחדשות עירונית מטעם הדיירים

"מפקחים צריכים לספק פיקוח הולם בשם הדיירים לאורך כל התהליך כדי להגן עליהם"

כדי להבטיח את השלמתו המוצלחת של פרויקט התחדשות עירונית, חיוני שכל הצדדים המעורבים יעבדו בשיתוף פעולה

מה זה התחדשות עירונית?

התחדשות עירונית היא תהליך של החייאת אזורים עירוניים באמצעות הריסה ובנייה של מבנים חדשים. תהליך זה כרוך פעמים רבות בפינוי והעברה של דיירים על מנת לפנות מקום לפיתוחים חדשים. פרויקטים של התחדשות עירונית מכוונים לרוב לשיפור איכות החיים של התושבים, שיפור הפיתוח הכלכלי והגדלת זמינות הדיור.

מהי מטרת הפרוייקטים של התחדשות עירונית?

מטרת פרויקטים של התחדשות עירונית היא שיקום שכונות ותיקות ושימוש יעיל יותר בקרקע לשיפור התשתיות העירוניות וחידוש חזות המתחם באמצעות בנייה חדשה של תשתיות שעלולים לשנות את פני הכבישים ומוקדי ההליכה המוכרים. להתחדשות עירונית יש גם פוטנציאל ליצור מקומות עבודה, לטפח צמיחה כלכלית, להגדיל את ההכנסה ממסים ולהפחית את שיעורי הפשיעה באזורים מסוימים. פרויקטים של התחדשות עירונית יכולים גם לעזור להחיות את השכונות ולמשוך עסקים חדשים.

האם לעודד יותר פרויקטים של התחדשות עירונית בישראל?

פרויקטים של התחדשות עירונית יכולים להיות דרך יעילה לשיפור איכות החיים והפיתוח הכלכלי של עיר. בישראל נעשה שימוש ביוזמות של התחדשות עירונית להחייאה ושדרוג שכונות ותיקות, פרויקטים של התחדשות עירונית יוצרים גם שימוש יעיל יותר בקרקע לצורך בנייה. חשוב לעודד את המדינה לשינוי כלל האזורים בהם הבניה עומדת עוד לפני 1950.

מה התהליך של חידוש אזורים בעיר?

התהליך צריך להיות מתוכנן וביצוע בקפידה כדי להצליח. בישראל יושמו יוזמות התחדשות עירונית ברמות שונות של הצלחה. נעשה שימוש בהתחדשות עירונית בערים ראשיות, כמו ירושלים, תל אביב, חיפה וככל שהזמן עבר ועד כה 2023, נראים הפרויקטים של התחדשות עירונית בגדילה בכל הערים בישראל. שינוי פני אזורים שכאלה עלולים להיות יקרים מאוד מבחינה כספית עבור היזמים, שכן לרוב הם אחראים להריסת בניין קיים ולמתן שכירות לדיירים לתקופת זמן מסוימת. התהליכים כרוכים בכמויות גדולות של משאבים ועבודה – החל מהעסקת אנשי מקצוע כמו מודדים, מהנדסים, מפקחים, אדריכלים ומתכנני ערים ועד לרכישת חומרי בנייה וכלי עבודה. הפרויקטים יכולים לדרוש גם תיאום רב בין ארגונים שונים, כמו רשויות מקומיות, יזמים ודיירים. כפי שנשמע, לא מדובר בתהליך פשוט אבל עם היזם, קבלן, מפקח ונציגות ועד דיירים חזקה יוצאים פרוייקטים מדהימים לכל אורך מדינת ישראל.

מה חשוב לשים לב בפרויקט התחדשות עירונית?

כאשר מתוכננים ומבוצעים פרויקטים של התחדשות עירונית, הפיקוח חיוני לשמירה על זכויות הדיירים. התחדשות עירונית מחייבת תוכנית אשר חייבת להיות מאושרת על ידי הרשויות העירוניות לפני תחילת הבנייה. במידה ובעל נכס מחליט להרוס בניין ישן ולהקים במקומו בניין חדש, התהליך יכלול לרוב העברת דיירים קיימים. פרויקטים של התחדשות עירונית חייבים גם לעמוד בחוקים ותקנות מסוימים לגבי העברת דיירים, זכויות קניין ובטיחות מבנים. התחדשות עירונית יכולה לסייע במתן סביבת מגורים טובה יותר לתושבים בטווח הארוך, אך חשוב שהמעורבים ינקטו באמצעי הזהירות הנדרשים על מנת להבטיח כי זכויות כולם יכובדו לאורך כל התהליך.

התנגדות דיירים?

חלק מהדיירים עלולים להתנגד לפרויקט התחדשות עירונית בשל הקשיים במציאת מקום מגורים חלופי מתאים. פרויקטים של התחדשות עירונית כרוכים בהעברת דיירים קיימים וזה עלול להיות מפריע, גוזל זמן, יקר ומלחיץ. הדיירים צריכים למצוא מקום מגורים חדש העונה על הצרכים שלהם, תוך שהם יכולים לעמוד בשכר הדירה הגבוה יותר.

מי בדרך כלל משלם את העלויות הגדולות?

פרויקטים של התחדשות עירונית יכולים להיות יקרים, במיוחד בעת בניית מבנים חדשים. עלות הפרויקט מתחלקת לרוב בין היזם לבעל הנכס. במקרים מסוימים, הדיירים עשויים לנהל משא ומתן עם היזם על מנת לקבל זכויות והטבות גבוהות יותר בתמורה להסכמה למעבר דירה. טקטיקת משא ומתן זו שימשה דיירים רבים לקבל בסוף התהליך "יותר". ישנם מקרים בהם בעל הנכס משלם עלויות לשיפור הנכס העתידי או חלק מעוניין לרכוש דירה גדולה יותר ממה שמגיע לו, על כן בדרך כלל יש הצעות רלוונטיות וטובות לבעלי הנכסים.

מהו תפקידו של מפקח מטעם הדיירים להתחדשות עירונות?

תפקידו של המפקח בהתחדשות עירונית הוא מכריע להבטחת זכויות הדיירים ומעבר מוצלח מהנכס הקיים לדירה בבניין חדש. עליו לפקח בשטח וליידע את בעלי הנכסים על בסיס שבועי וחודשי בדו"חות מסודרים על מה מתרחב, מהם השינויים מהשטח, התאמות, ליקויים או כל מפגע או עיכוב או צפי לעיכוב שעתיד להיות. עבודת המפקח מטעמכם בדרך כלל בחינם ומגיע לכם כחלק מעלות הפרוייקט הכללית. המפקח מטעם הדיירים בפרוייקטים של התחדשות עירונית חשובה ביותר לקבלת הצלחה מירבית וללכת "לישון בשקט" בלילה בידיעה שיש אדם שמטרו היא לשרת את האינטרסיים הבלעדיים שלכם, הדיירים העתיידים במבנה החדש שיוקם. ועל כן תוכלו לדעת שיקוף של המציאות על ידי המפקח שלכם.

More Information

מידע נוסף על פיקוח בנייה מטעם הדיירים